Budúcnosť je teraz 2019: The Short Films of Latbaru Starfake

Výstavy
Košice
-

Vernisáž: 12.06. o 19h
Trvanie výstavy: do 30.06.
Otváracia doba: 12:00 – 18:00
Podľa požiadaviek možno aj v inom čase – zavolajte na 0905 545 985

Čoraz viac priestoru v kyber svete dnes patrí robotom. A teraz dokonca prichádzajú na svetlo sveta nové sci-fi príbehy vytvorené výhradne umelou inteligenciou, ktorá samú seba nazvala menom Benjamin.

Oscar Sharp, režisér, a Ross Goodwin, vedec zaoberajúci sa umelou inteligenciou, vytvorili s Benjaminom už tri filmy – a v dvoch z nich hral hlavnú úlohu herec David Hasselhoff.

Sharp a Goodwin vytvorili v roku 2016 prvého UI scenáristu na svete: neurónovú sieť s dlhými krátkodobými pamäťovými schopnosťami (často používané na analýzu textov) a „nakŕmili“ ho množstvom sci-fi scenárov. Tento UI scenárista, samozvaný Benjamin, vyvinul vlastný scenár tým, že dekonštruoval texty a vytvoril vzťahy medzi jednotlivými slovami a vetami. Myšlienka, že stroj dokáže cítiť a vyvolať emócie a tvorivosť, prináša väčšinou pobavené úškrny. No Goodwin tvrdí, že ide skôr o výpomoc, než náhradu ľudí. V roku 2016 Sharp, Goodwin a Benjamin vytvorili „Sunspring“, prvý film kompletne napísaný Umelou Inteligenciou. V roku 2017 ho nasledoval film „Nie je to hra“ a napokon, v roku 2018, film „Zone Out“.

Sharpove a Goodwinove prednášky a workshopy o spolupráci ľudí a umelej inteligencie sú veľmi populárne po celom svete.

Filmár a umelec Oscar Sharp (http://www.thereforefilms.com/oscar-sharp.html) bol nominovaný na ceny BAFTA a Screen Internation Star of Tomorrow.

Ross Goodwin (http://rossgoodwin.com), umelec, kreatívny technológ a hacker využíva svoje IT zručnosti na to, aby spojil ľudí a UI v tvorivom procese. http://web.shadidphotography.com/video/id_5qPgG98_CQ8  https://www.youtube.com/watch?v=LY7x2Ihqjmc
https://www.youtube.com/watch?v=vUgUeFu2Dcw

„Nie je to hra“ – film napísaný UI Benjaminom.
Nie je to hra je už druhý film vytvorený spoluprácou režiséra Sharpa, UI výskumníka Goodwina a algoritmu menom Benjamin. Títo dvaja šikovní ľudia sa spojili s UI Benjaminom už pri vytvorení filmu Sunspring. Ich nasledujúci film Nie je to hra ukáže, čo sa stane, ak sa UI zapletie do pretrvávajúcich štrajkov hollywoodskych autorov. Scenár by sa dal prirovnať spojeniu Robocop-a s asi dvadsiatimi dávkami LSD. Tim Guinee a Thomas Payne (Walking Dead), dvaja scenáristi, sa stretávajú s producentkou, aby im povedala, že na ich úspechu nezáleží – budúcnosť leží vo filmoch, ktoré UI píše pre iné UI.
Sharpa však, na rozdiel od scenáristov v jeho filme, nezachvacuje panika pri predstave, že by ho UI Benjamin mohol nahradiť v jeho práci. Vraví, že jeho tím sa snaží ukázať v akomsi satirickom svetle ľudí, ktorí sa boja toho, o čo sa pokúšajú. Napriek tomu sa však Sharp pri reportáži pre CNET zamýšľa nad tým, aký vplyv na písanie scenárov bude mať v budúcnosti UI.
„Písať z viacerých pohľadov je pre autorov vždy náročné, preto padlo vhod môcť vyprodukovať viacero vrstiev pohľadov naraz jediným príkazom,“ povedal Sharp. Veci sa začnú vymykať kontrole, keď na scénu nastúpi idea Hoff-Bot-a, dávajúc Davidovi Hasselhoffovi priestor pre jeho prekvapivo pôsobivé predstavenie. Hasselhoff bol totiž preprogramovaný nanobotmi – zariadeniami, ktoré poháňa Benjamin.

„Zone Out“ – film napísaný výhradne UI Benjaminom
Jediným scenáristom, režisérom, hercom i hudobným skladateľom tohto päťminútového filmu je UI menom Benjamin.
Benjamin je géniom, ktorý pravdepodobne vytvoril ďalšiu klasiku hodnú Zlatej maliny. Zone Out má totiž všetko – dialógy, ktoré sú na smiech, absurdný dej, spotvorené postavy, nesmierne zlovestný soundtrack a, aby toho nebolo málo, ten najlepší robotický diabolský smiech, aký ste kedy počuli. Ak ste niekedy premýšľali, ako by znel koniec sveta – tento diabolský smiech je pravdepodobne odpoveďou.

No Zone Out je výnimočný ešte niečím iným, vďaka čomu sa stal nadčasovým filmom. Benjamin nie je ani človek, ani kolektív, no program Umelej Inteligencie, ktorý sám vytvoril, zrežíroval, odohral, zeditoval, aj zložil hudbu celého filmu. Tento nápad sa splodil v hlavách Oscara Sharpa a Rossa Goodwina – obaja pôsobiaci v Los Angeles, pričom prvý zmienený je režisérom a druhý kreatívnym technológom pre Google. Táto dvojica sa už v minulosti spojila pri tvorbe filmu Sunspring, no Benjamin v ňom mal omnoho menšiu úlohu a odohrali ho skutoční herci. Pri Zone Out sa tvorcovia rozhodli, že Benjaminovou úlohou bude tentokrát v podstate takmer všetko.

Sharp povedal pre Wired: „Snažil som sa zautomatizovať všetky časti tvorivého procesu, aby sme zistili, či sa ukáže, čo to naozaj znamená byť človekom tvoriacim filmy.“
Rovnako, ako aj ten predošlý, bol tento film vytvorený ako príspevok do súťaže Sci-Fi London 48-Hour Challenge („Londýnska 48-hodinová Sci-fi výzva“), ktorej podmienkou je vytvorenie filmu za 48 hodín na základe niekoľkých zadaných indícií. A tak vznikla zmes skrivených tvárí a nezrozumiteľného dialógu, ako napríklad „To musí byť akýsi biznis v mojom kompase.“, či slovnej výmeny „Si si istý, že chceš problém?“ – „Nie som si istý. Nespomínam si na stratu hmoty.“
Sharp a Goodwin dali Benjaminovi k dispozícii celé zverejnené filmy – The Last Man on Earth a The BrainThat Wouldn’t Die – ktorým boli pripojené tváre hercov z filmu Sunspring pomocou „face-swapping“ technológie, a hlasy pripojené pomocou technológií na generovanie hlasov („voice-generator“). Takisto programom bol napísaný scenár, zeditované snímky, či vytvorená melancholická klavírna hudba.

Kurátori: Boris Vaitovič a Katarína Živanović

Autorkou vystaveného konceptu je Katarína Živanović
Vstupenky

Odporúčané akcie