Vaclav Jánoščík – Post-súčasné umenie / post-depresívny svet / post-ironické identity – Prednáška

Iné akcie
Košice
-

Alt30collective uvádza prednášku v rámci edukačného formátu What the hell**is? Václava Janoščíka, ktorá sa bude skladať z troch blokov; súčasné umenie v roku 2022, dystopický realizmus, gaming posledných desiatich rokov a nakoniec trendy a vibeshift.

 

DOBROVOĽNÉ VSTUPNÉ

Podujatie sa uskutoční v podzemí Kina Úsmev.

 

1. Documenta, Benátske a Berlínske bienále otvorili v roku 2022 relatívne nový pohľad na možnosti umenia, dekolonizácie alebo kolaborácie. Spoločne sa pokúsime o vytvorenie perspektívy na súčasné umelecké prístupy, spoločenskú vzájomnosť a post-depresívny pohľad na svet.

 

2. Postapokalyptické formy rozprávania alebo depresia a survival sa stali dominantnými formami prežívania dneška. Skúsime paralelizovať tento emo-politický vývoj v gamingu spolu so súčasnými filozofickými prístupmi.

 

3. V treťom bloku otvoríme na prvý pohľad vzdialenú a paradoxnú tému vibeshiftu, trendu a marketingu. Predovšetkým vďaka prepojeniu trendsetingu a umenia, ekonomiky coolness a politiky identít, sociálnych sieti a starostí. Ako nenáročnú prípravu na diskusiu/workshop si môžete prezrieť (obľúbené) umelecké projekty, napríklad z minuloročných kľúčových troch prehliadok súčasného umenia, a pozrieť si trendsetingové pdf Gonzo Culture od Seana Monahana, alebo zahrať niektorú z množstva post-apokalyptických hier (Death Stranding, Last of Us, Rimworld, DayZ ....)

 

PS: Dúfam, že nepôjde o prednášku, ale o diskusiu o problémoch, ktoré sa nás všetkých dotýkajú, či už chceme robiť umenie, design, budovať zmysluplný život alebo vedieť zdielať.

 

Václav Janoščík (CZ, 1985) je pedagógom, teoretikom, kurátorom a filozofom, pôsobiacím v Prahe. Je autorom/editorom publikácií ako Objekt (2015), Reinventing Horizons (2016), Mysl v Terénu. Filosofický realismus v 21. století (spolu s Lukáš Likavčan a Jiří Růžička, 2018) či Nespavost (2018). V poslednej zmienenej sa na úrovni osobnej perspektívy zaoberá celým radom problémov dnešnej spoločnosti - od psychologicko-ekonomického tlaku na dynamiku a rýchlosť našich životov, až po vplyv sociálnych médií na náš jazyk a pozornosť.

 

 

Tento projekt bol finančne podporený Fondom na podporu umenia.

Vstupenky

Odporúčané akcie