Na západe nič nové (E. M. Remarque)

Divadlá
Bratislava
-

Za normálnych okolností by štyria chalani Bäumer, Kropp, Müller a Leer pomaly ukončovali svoje štúdiá a začínali by hľadať uplatnenie v spoločnosti.

 

Po vypuknutí ozbrojeného konfliktu v roku 1914 sa však ich jediným možným uplatnením - tak ako v prípade väčšiny mužov v tomto období - stala vojna.

Napriek tvrdej drezúre na cvičisku prichádzajú na front celkom nepripravení, neschopní čeliť vojnovej hrôze. Pod vedením skúsenejšieho veliteľa Katczinskeho v boji zažívajú situácie, ktoré sa výrazne podpisujú na ich telách i psychike. Dospievanie tak má v ich prípade patologický priebeh: štyria adolescenti na bojovom poli veľmi rýchlo dosahujú predčasnú dospelosť, resp. starobu. Len chvíľkové úlety do sveta fantázie či pubertálne žarty predstavujú stratégiu prežitia v absurdnom svete, v ktorom sa smrť stáva hlavným iniciačným momentom pre všetkých živých.

Hrajú:

Bäumer - Matúš Kvietik

Kropp - Jozef Jurčišin-Kukľa

Müller - Tomáš Pokorný

Leer - Šimon Ferstl

Katczinsky - Přemysl Boublík

Dramatizácia a réžia: Kamil Žiška / Dramaturgia: Martin Kubran / Výprava: Tom Ciller / Svetelný dizajn: Jozef Miklós / Výtvarná spolupráca: Von Dubravay / Produkcia: Michal Denci / Inšpícia: Barbora Poliaková / Technická spolupráca: Edo Mikuš

 

Vstupenky

Odporúčané akcie